Skladanie PC

Posted by VladoPt on Nov 2, 2010 in Hardware |

skladanie pcPo vyberaní komponentov v predchádzajúcom článku, nastal čas poskladať to všetko dokopy. Už dávno som si neskladal nič “nové”. Nové myslím tak, že rok výroby komponentov nebol spred roku 2005. Naposledy som skladal počítač, ktorý poháňal procesor AMD K6-2 s prelomovou frekvenciou až 350,796 MHz, ktorý som nasadil na dosku Matsonic. Úspešne som ho repasoval niekedy začiatkom septembra a funguje dodnes.

Čo budeme potrebovať na poskladanie pc?

  • rozum, nervy, čas :-)
  • pc case (skriňa, buxa) – proste tá búda, kde to všetko natrepem(e)
  • ostatné komponenty z predchádzajúceho článku
  • dištančné skrutky a stĺpiky
  • dvd mechaniku
  • jeden sata kábel
  • jeden ide kábel
  • monitor

Ako poskladať počítač?

V prvom rade si skontrolujeme či máme vhodnú skrinku pre matičnú dosku. Kedže ja mám Gigabyte MA770T-UD3, tak mATX skriňa sa automaticky vylučuje. Mám skriňu ATX formátu middle tower so 7 PCI záslepkami do ktorej sa moja matičná v pohode zmestí. Ja som si už priebežne nahodil záslepku zadného (input/output) štítku do skrinky. Prvú robotu mám úspešne za sebou :-)

Pred ďaľšou manipuláciou s komponentami je potrebné zbaviť sa statickej elektriky! Keby ste boli “nakopnutý” mohlo by sa Vám stať, že si vyskratujete niečo z toho, čo ste si nakúpili na poskladanie počítača. Keďže telo človeka obsahuje určitú statickú elektrinu, vybite túto elektrinu dotknutím kovového predmetu.

Založenie procesora

V krabičke od procesora ma čakali štyri jeho neodelitelné súčasti. Samotný procesor AMD Athlon II X2 250 3.0GHZ, box chladič, pekná nálepka, 65cm x 33cm dlhý návod s popisom na oboch stranách. Bohužiaľ v slovenčine, ale ani v češtine nebol.

Procesor je v plastovej krabičke, odporúčam dotýkať sa ho vždy len za kovové púzdro! V žiadnom prípade sa nedotýkajte kovových nožičiek(pinov) procesora.

V podstate na každej základnej doske je páčkový systém. Ešte som sa s iným nestretol. Tzn., že páčku odistíme jej potiahnutím od socketu a zdvihnutím smerom nahor.

Ako založiť procesor do socketu? Na každom procesore máte zlatý trojuholník a rovnaký trojuholník máte aj na sockete. Trojuholník na sockete nemusí byť zlatý. Na mojom sockete splýva a rozlíšim ho podľa toho, že je od ostatných rohov vnorený do tej umelej hmoty. Podľa zázračného trojuholníka určujete orientáciu procesora. Ak budete zakladať procesor podľa trojuholníčkov, tak sa určite trafíte do socketu na prvý krát. A keď nie, i tak ho nezaložíte iným spôsobom. Sú vyrobené tak, aby to šlo iba tým jedným spôsobom.

Procesor bezpečne uchopíme a vložíme do socketu. Následne prstom jemne pritlačíme na procesor a páčku vrátime do jej pôvodnej polohy. Zámok socketu sa nám uzavre a procesor už máme v bezpečí.

Založenie box chladiča

Z chladiča odstránime plastový obal, ktorý chráni teplovodivú pastu pred zotretím. Následne veľmi opatrne položíme chladič na procesor. Trocha pritlačíme a pootáčame, aby pasta jemne zmäkla. Ďalej uchytíme jednu páčku o háčik a takisto aj na druhej strane. Retenčným mechanizmom zaistíme chladič. T.j., že páčku preklopíme :-)

Na záver nezabudnite pripojiť kábel od chladiča do konektoru CPU_FAN. Nachádza sa niekde v blízkosti pätice procesora.

Inštalácia pamätí

Ja som kúpil dve v jednom balení a to Kingston 4GB (Kit 2x2GB) 1333Mhz DDR3 CL9 DIMMs, značkové. Samozrejme využijem dvojkanálové zapojenie, ktoré zvyšuje priepustnosť a výkon pamäťových modulov. Do ruky si zoberieme manuál od dosky a nalistujeme si v ňom strany s veľkým výskytom slova “memory”. V tabuľke “Dual channel memory configuration table” som sa dozvedel, že v mojom prípade rámky založím do modrých pamäťových slotov.

Uvoľníme západky na obidvoch koncoch pamäťových slotov. Pozrieme sa aké je umiestnenie zárezu v pamaťových slotoch a podľa toho nasmerujeme pamäťový modul na slot na matičnej doske. Ramka by nám mala ľahko zapadnúť. Ak nie, nesedí nám asi zárez alebo máme iný typ pamätí. Do mojej dosky idú DDR3 pamäte. Dokonca sú s doživotnou zárukou. Po ľahkom zapadnutí ramky pritlačíme prstami na oboch koncoch pamäťového modulu a pamäť nám zaklapne. Západky nám ju uchytia. Ja som si založil aj druhú pamäť a tým som skončil s inštaláciou pamäťových modulov.

Skrinka a zdroj

PC Skrinka

Ja už ako som spomínal mám middle tower. Na uchytenie základnej dosky nám treba minimálne päť skrutiek. Štyri je už málo lebo napríklad pri zapájaní modulov Vám to môže všetko “behať”. Dôležité je, aby doska pevne sedela a neprehýnala sa. Všetko si to vymeriate pomocou základnej dosky, ktorú priložíte a zistíte, ktoré otvory potrebujete využiť a ktoré nie. Ja som použil plný počet šróbikov (7), ktorý môžem použiť na mojej doske.

V lepších skrinkách môžte nájsť kódovú tabuľku, kde je označený formát dosky pre skrinku. V mojom prípade sa jedná o tower pre dosku ATX a využijem otvory označené písmenom “A”. Stačí teraz lokalizovať tieto otvory a vložiť distančné šróby. Tým som si už istý, že mi tam doska pohodlne sadne a na prvý krát.

Zdroj

Rozhodol som sa pre Seasonic S12II-380 380W 80 Plus Bronze retail. Očakávam od neho dobrý výkon. Píše sa o ňom ako o napájacom zdroji s viac než 87% účinnosťou. Rovno pome, ale k veci. V skrinke máte vyhnutý plech o ktorý opriete zdroj. Pri zakladaní zdroja sa treba riadiť hlavne logikou, kedže samotný ventilátor sa vkladá zo spodnej časti zdroja a ten by mal smerovať do priestoru skrinky. Pri montáži zdroja odporúčam uchytiť skrutky voľne rukou a až potom ich doťahovať.

Káble

Najprv si zapojíme káble od napájacieho zdroja do základnej dosky. Hlavný kábel čo vedie zo zdroja je 20/24 pinový konektor. Myslím, že so zapojením tohoto kábla nebude mať nikto problém. Určite nájdete na svojej doske miesto, kde patrí. Keby nie použite manuál od základnej dosky.

Potom pohľadáme medzi káblami od zdroja štvor-pinový konektor. Slúži pre doplnkové napájanie procesora. Môžme sa stretnúť aj s osem-pinovým konektorom. Slúži hlavne pre výkonnejšie procesory. Mne postačí štvor-pinová vetva. Miesto pre pripojenie nájdete v blízkosti procesora.

Zapojenie dvoch najdôležitejších káblov od zdroja je za nami. Teraz si pripojíme káble od skrinky. Je to taký ten zhluk tenučkých káblov vo Vašej počítačovej skrinke. Sú farebne rozlíšené a väčšinou aj s popisom na konektoroch. Pokiaľ sú len farebne rozlíšené, tak to farebné rozdelenie nájdete niekde v manuáli od skrinky. Treba si tiež dávať pozor na polaritu(+,-). V manuáli od základnej dosky ju určite nájdete a takisto býva vyznačená priamo na doske. Konektory na kábloch bývajú tiež označené šípkou ako kladný pól a písmenom “g” ako zemnenie alebo záporný pól.

Najdôležitejšie je napojenie dvoch tlačidiel a to tlačidlo “power” a “reset”. Ja som si zapojil dva najdôležitejšie a “hdd led” a “speaker”. T.j. dióda, ktorá signalizuje činnosť harddiskov a pípací pc reproduktor. Nakoniec som ešte zapojil konektor stavovej diódy.

Na záver zapájania káblov od pc skrinky si ešte zapojím na dosku doplnkové usb porty. Tento header na doske sa skladá z jednej rady  piatich pinov a jednej rady štyroch pinov. Ja mám zo skrinky osem usb káblikov a každý konektor je samostatne a označený. V manuáli tiež nájdete ako tieto konektory zapojiť a kde na doske lokalizovať tento usb header.

Káblovačky máme úspešne za sebou. Aspoň ja si to zatiaľ myslím, kým som ešte nezapol počítač. Matičná vs zdroj, procesor vs zdroj, led diódy, tlačítko na zapínanie a resetovanie, doplnkové porty atď. máme zapojené…

Zapojenie harddisku

Do počítača nasadím Seagate Barracuda 7200.12 500GB, 16MB cache, taká zlatá stredná cesta. Inštalácia pevného disku je pomerne jednoduchá. Nie je potrebné jumprami nastavovať jeho príslušnosť na kábli či je master alebo slave.

V skrinke počítača máme vyhradené miesto pre hdd. Nikto by nemal mať problém nájsť ho. Disk v skrinke uchytíme najlepšie štyrmi skrutkami. Následne rozbalíme káble, ktoré sme mali v krabici so základnou doskou. Ja som v nej mal dva typy káblov. Jeden s obidvoma koncami priamymi a jeden s jednou stranou zahnutou o 90 stupňov. Použil som kábel s rovnakými koncami. Kábel zapojí určite každý. Nie je problém rozlíšiť kde kábel ide na doske a kde sa vsunie na disku. Odporúčam zapájať kábel na doske do sata2 headrov označených podľa poradia. Začnete od Sata2_0, Sata2_1, Sata2_2, Sata2_3 a tak pokračujete ďalej…

Potrebné je do pevného disku zapojiť aj napájací kábel od zdroja. Kábel má podobný tvar ako tie konektory, ktoré sme pripájali na dátovú komunikáciu medzi harddiskom a matičnou doskou. Má to ten tvar “L” len je o dačo väčší. Inštalácia pevného disku je týmto u konca.

Zapojenie grafickej karty

Pre počítač som vybral PowerColor Radeon HD 5670 512MB GDDR5, taktiež zlatá stredná trieda. Kamarát si na nej určite zahrá do sýtosti plno hier. Po rozbalení krabice od karty ma čakal znova obrovský 52x38cm návod, inštalačné cd a samotná grafická karta.

Zapojiť grafickú kartu je hračka. Na matičnej si nájdeme primárny PCI Express slot. Ak máte lepšiu dosku sú tieto sloty zastúpené vo väčšom počte. Primárny je zvyčajne farebne rozlíšený a viditeľne označený na základnej doske. Ak stále neviete, ktorý to je, tak treba znova zobrať do ruky manuál a naštudovať.

Po naštudovaní manuálu a lokalizovaní pozície na základnej doske vezmeme opatrne do rúk grafickú kartu a bezpečne  vložíme do slotu. Vložíme ju tak, aby ľahko zapadla. Bez použitia veľkej sily a tlaku. Ak to cvakne, tak je všetko dobre. Posledný úkon pri zapájaní grafickej karty je jej fixácia. T.j. zafixovanie toho pliešku na zadnej strane. V mojom prípade je to jedna skrutka, ktorú som priskrutkoval do skrinky. Zapojenie grafickej karty máme teda tiež už za sebou.

Zapojenie optickej mechaniky

Posledné čo mi chýba v počítači je nejaká mechanika. Väčšinou sa dnes predávajú už iba mechaniky so sata zapojením. Mne postačí do tohoto počítača aj staršia mechanika. Klasická ide mechanika so 40 pinovým konektorom, ktorú treba aj najumprovať.

Najprv si umiestnime mechaniku do skrinky. Postujeme rovnako ako pri harddisku. Najlepšie je umiestniť ju čo najvyššie. Ďalej si zapojíme napájacie káble od zdroja. Molex konektor zapájame do ide mechaniky. Každý by ho mal vedieť spoznať a vedieť zapojiť.

Teraz si zapojíme dátový kábel. Do mechaniky zapájame tak, aby červené išli k sebe. T.j. na molex konektore od napájania sa nachádza červený vodič. Na starších ide kábloch bol označovaný jeden pin červenou farbou. Na novších ide kábloch je označený bielou farbou. Teraz by ste mali vedieť ako postupovať pri zapájaní káblov ide mechaniky. Na matičnej doske určite nebudete dlho hľadať konektor pre zapojenie dátového kábla. Pri zapojení sa znova orientujete pomocou zárezu na kábli. Kábel nejde určite vložiť iným spôsobom, iba ak nasilu. Posledný komponent mám už v počítači.

Záver skladania pc

Skontrolujeme si všetko čo sme zapájali a či sme na niečo nezabudli. Aj trikrát pre istotu. Ak máme ešte prídavný ventilátor na skrinku zapojíme si ten. Najlepšie tak, aby nám slúžil na odsávanie vzduchu von zo skrinky. Určite sa oplatí ho tam mať. Potrebné je samozrejme niečo spraviť aj s pavučinou káblov nad matičnou doskou, kvôli dobrej cirkulácii vzduchu v pc skrinke.

Počítač tak ako som ho skladal fungoval na prvýkrát. Až nato, že mi pevný disk nenašlo v biose. Dôvod bol slabo zapojený napájací kábel od zdroja. Potom to už všetko fungovalo. Všetky led kontrolky, zapínanie-vypínanie pc, resetovanie, doplnkové usb porty. Všetko išlo, ako malo.

Tento článok som písal takmer dva týždne. Počas jeho písania a skladaní počítača som nafotil cca 400 až 500 fotiek. Z toho som vybral tých 59 najlepších. Je to jeden z mojich špeciálnych článkov, ktoré som spomínal, že napíšem v jednom z predchádzajúcich článkov. Zároveň je to zatiaľ najdlhší článok zo všetkých na mojom blogu.

Chcel by som vedieť prečo mi tú fotogalériu zobrazuje, tak ako zobrazuje. Hmmm?

Budem vďačný za každý komentár.

Fotogaléria zo skladania počítača

Fotogaléria skladanie pc – rekapitulácia

pošli na vybrali.sme.sk

8 Comments

  • ac.milan hovorí:

    som prvy, ktory pridava komentar k clanku, ha ha, vsetci budu uz iba druhi :D toto si chcel?

    ale inak pekne, cakame kym sa objavi aj na fore :)

  • KingTommy hovorí:

    Joooj, Milan, ja som chcel byť prvý.. :D
    No k veci, článok je super, pekne napísaný. Pre neskúsených to môže byť krásny návod ako si poskladať PC. Inak to si takto zdokumentoval poskladanie svojho PC? Ja keď som skladal svoj, tiež som nad tým uvažoval, no nechcelo sa mi toľko fotiť a písať popritom. :D Nakoľko keby som to písal po poskladaní, tak by som určite na niečo dôležité zabudol. Tvoj článok obsahuje všetko, ešte raz, dobrá práca. :)

  • majso hovorí:

    Mwahah, mám brondz nebudem zemiakový.

  • brmbo hovorí:

    tak ja som ten krumlovy :D
    som rad, ze aj niekto mysli na taketo veci, vlado fakt prst hore, pekne zdokumentovane a vyborna pomocka pre tych menej skusenych, uz len sup sup na pcf, nech to tam pekne svieti, vela zdaru

  • KocuR hovorí:

    “distančné šróby a skrutky”
    pobavilo :D

  • VladoPt hovorí:

    @KocuR, už baviť nebude, už som to opravil :-)

  • Cako hovorí:

    Dufam ze mi pomozes, najblizsie ked budem nieco upgradovat, tak to bude vymena mojej AM3 dosky z Phenom II X4 za nejaku pentium sandy dosku z i7 pripadne i5… ja sa potom ozvem :)

  • VladoPt hovorí:

    Jasné, pomôžem. Všimol som si, že si mi písal na FB. Odpíšem zajtra alebo v pondelok.

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2024 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.