Podávanie súhrnného výkazu

Posted by VladoPt on Jan 20, 2011 in Podnikanie |

daňový úradPrvú záležitosť v tomto roku spojenú s daňovým úradom Slovenskej republiky by som mal za sebou. Moje druhé podávanie súhrnného výkazu prebiehalo hladko. Narozdiel od mojej prvej skúsenosti som podával súhrnný výkaz, už ako skúsenejší užívateľ portálu daňovej správy SR.

Neprekvapili ma ani nové zmeny pri podávaní súhrnného výkazu. V decembri užívateľov drsr.sk informovalo daňové riaditeľstvo o zmene podpisového komponentu z D.Signer/XAdES v1.0.0.0. na D.Signer/XAdES v1.1.0.0. Išlo o zmenu, ktorú bolo nutné vykonať z dôvodu uplynutia doby certifikácie pôvodne využívanej verzie.

Postup a návod k zmene verzie podpisového komponentu každému užívateľovi portálu drsr.sk prišiel emailom a nachádza sa aj na hlavnej stránke daňového riaditeľstva SR. Stačilo odinštalovať starú verziu a nainštalovať novú verziu. Zvládnuť by to mal každý.

Druhou zmenou a zároveň poslednou zmenou bola zmena podpisovej politiky a hašovacej funkcie z sha1 na sha2. Vyhláška národného bezpečnostného úradu sa zmenila k 1.1.2011 a preto bolo potrebné si stiahnuť súbor PP2011.zip kvôli zmene podpisovej politiky. Rozbaliť a priradiť novú podpisovú politiku do počítača je jednoduché. Spustením rozbaleného súboru sigPol2011_x86.reg v prípade používania 32 bitového OS Windows alebo sigPol2011_x64.reg v prípade používania 64 bitoveho OS Windows. Sú to len dva kliky na otvorenie súbora sigPol2011_x86.reg alebo sigPol2011_x64.reg a jeden klik na potvrdenie zmeny.

Potrebné je tiež nainštalovať elektronickú značku SHA2 použitím inštalačného súboru EZ_cert_end_user_v2.ZIP. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade rozbalíme súbor EZ_cert_end_user_v2.ZIP na disk svojho počítača. Inštalácia rozbalených súborov sa vykoná takisto spustením a v prípade používania OS Windows XP SP 3 spustíme súbor EZ_cert_end_user_v2.XP.pfx a v prípade používania OS Windows Vista a vyššie použijeme súbor EZ_cert_end_user_v2.pfx. Takisto sú to spolu tiež len tri kliky myšou.

Ďalej chcem upozorniť, že po vykonaní druhej zmeny a pre označenie pre odoslanie dokumentu na elektronickú podateľňu použite elektronickú značku (certifikát) s platnosťou do 1.12.2015. Pôvodný certifikát s platnosťou do 1.2.2018 môžete kľudne odstrániť z Internet Explorera. Upozorňujem tiež, že hašovacia funkcia SHA2 vyžaduje použitie  minimálne operačného systému Windows XP Service Pack 3 a vyššie.

Ja som svoj druhý súhrnný výkaz podával v pondelok. Včera som odovzdal jeho písomnú formu na daňovom úrade. Všetko bez väčšieho stresu a paniky :-) . A Vy? Dnes máte nato posledný deň!

pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.