PC zostava

Posted by VladoPt on Nov 30, 2010 in Hardware |

pc zostavaTento mesiac som sa znova dostal k poskladaniu počítača. Opäť to ostalo na mne a počítačové komponenty som vyberal ja. Nemôžem zabudnúť podotknúť, že pri výbere komponentov mi pomáhali užívatelia známeho pc fóra.

S výberom pc zostavy som prakticky začal 16.11. a definitíva padla 18.11., objednaním komponentov. Komponenty pre ktoré som sa rozhodol sú tieto:

Matičná doska: Asus M4A78LT-M51,93€
Procesor: AMD Athlon II X4 64085,01€
Grafická karta: PALIT GeForce GTX 460 768MB GDDR5136,54€
Ram: Kingston 4GB (Kit 2x2GB) 1333Mhz DDR3 CL9 DIMMs50,50€
Harddisk: Seagate Barracuda 7200.12 500GB, 16MB cache34,20€
Zdroj: Corsair ATX 600W PFC Builder Series CMPSU-600CXEU56,12€
PC Skrinka: Thermaltake V4 Black Edition, VM3000 Series ATX Midi Tower36,74€

Ceny sa po objednaní tovaru nemenia a sú s DPH. Cena počítačovej zostavy spolu 451,05€.

Nakupoval som znova v eshope, ktorý funguje na webovej adrese pccko.sk. Tovar som objednal vo štvrtok o 18:19 a balík mi prišiel v pondelok okolo 09:30. Cena 451,05€ je konečná, poštovné som neplatil.

Oproti predchádzajúcej objednávke v eshope sa rýchlosť doručenia tovaru zrýchlila o jeden deň. V predchádzajúcej objednávke som tiež kupoval rovnaké pamäte a harddisk ako teraz. Ich cena spolu klesla z 96,33€ na 84,7€. Presvedčiť sa o tom môžte v mojom predchádzajúcom článku.

Počítačová skrinka Thermaltake V4

Priznám sa, že pri skladaní počítača som si zatiaľ vždy vystačil so starou skrinkou. Buď som použil skrinku, čo som mal doma navyše, alebo som si pozháňal použitú za lacný peniaz.

Tentoraz si vyžiadali okolnosti kúpiť novú pc skrinku. Rozhodol som sa pre značku Thermaltake. Skrinka je formátu ATX midi tower s ktorou si vystačím pre vybranú základnú dosku formátu micro ATX.

V skrinke som zapájal zdroj netradične. Pravdupovediac, stretol som sa s tým prvý krát. Zdroj som osádzal do dolnej zadnej časti skrinky a nie do jej hornej zadnej časti, tak ako som bol doteraz zvyknutý. Toto riešenie sa mi veľmi páči a myslím, že je to aj lepšie riešenie ako umiestniť zdroj do počítačovej skrinky. Aspoň nespadne na dosku :-) .

V hornej zadnej časti počítačovej skrinky sa nachádzal modrou farbou podsvietený odsávací ventilátor. Slúži pre lepší odvod tepla z pc skrinky.

Ďalšia novota pre mňa bola zapojenie disku a mechaniky do počítačovej skrinky bez skrutiek. Stačilo mi vybrať západky, zalícovať inštalačné otvory proti dierkam a potom som už len založil plastové zámky. Škoda len, že na vybranej pc skrinke sa dali použiť plastové zámky len na jednej strane šachty.

PALIT GeForce SONIC GTX 460

Herná počítačová zostava si vyžadovala aj lepšiu grafickú kartu, ako naposledy. Vybraná grafika už patrí do vyššej kategórie grafických kariet. S tým je spojená aj kúpa výkonnejšieho napájacieho zdroja.

S vybranou grafickou kartou by ste nemali mať žiadny problém so žiadnou hrou. Určite Vám dopraje kvalitný herný zážitok.

Zapojenie takejto grafickej karty si vyžaduje viac priestoru v skrinke a na základnej doske a tiež potrebuje externé napájanie. Grafická karta obsadí v pc skrinke až dva zadné sloty. Potrebujeme zapojiť až dva šesť pinové konektory od napájacieho zdroja. Šesť pinové konektory sú označené väčšinou ako “PCI-E”. Problém so zapojením konektorov by nemal mať asi nikto.

Ďalší priebeh skladania počítača

Nebudem popisovať ďalší priebeh skladania počítača. Nie je to nutné. Všetko som vysvetlil v predchádzajúcom článku a žiadny podstatný rozdiel v skladaní tejto počítačovej zostavy a tej predchádzajúcej už nie je.

Záver

Počítač po mojom poskladaní fungoval, nič nebolo nutné prepájať a riešiť.

Čo ma ešte zaujalo na zostave bola výrazne nižšia cena pamäťových modulov oproti predchádzajúcemu nákupu. 12,58€ je dosť výrazný pokles ceny jedného počítačového komponenta.

Po rozbalení balíka som však nato prišiel, čo sa skrýva za tak výrazne nižšou cenou. Bola to veľkosť pamäťových modulov. Sú dva krát menšie, ako tie predchádzajúce, ale zato sa zas dva krát ťažšie vyberali z balenia :-) .

Do počítača som zakladal staršiu dvd mechaniku s IDE (PATA) zapojením. Musel som ju však predtým vybrať z 9,6 kiligramového starého počítača môjho známeho. Pri manipulácii s touto opachou som sa aj zranil. Viď foto :-) .

Na záver bohatá fotogaléria zo skladania počítačovej zostavy.

pošli na vybrali.sme.sk

2 Comments

  • lucas03 hovorí:

    No celkom pekne, az na ten vyber vyrobcov, na asus mam odpor odkedy som mal ich notebook. Nvidia odpor sa mi prave teraz vytvara, kedze nema driveri na ubuntu a je to riadny pain in the ass.

  • tomastt2 hovorí:

    Včera som poskladal dosku, procesor a zdroj. DDR som kupoval iné, skriňu som mal staršiu, HDD som použil tiež starý nakoľko som tam mal celu zálohu . Celkom parádny základ. Veľa muziky za málo eur :) (250 eur) Je to moje prvé PC čo so skladal a som nadmerne spokojný. Nekupoval som ešte grafiku, ale tá čo tam je mi zatiaľ postačuje nedá sa všetko z jednej výplaty.Z grafikov by som chcel ešte kúpiť HDD WESTERN DIGITAL Caviar Black 1000GB 64MB cache, ale nechám si aj poradiť nakoľko nemám asi tak žiadne skúsenosti.
    A na záver asi iba palec hore.

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.