Nákup v USA

Posted by VladoPt on Jan 3, 2013 in Nakupovanie |

Balík z USABol to vôbec môj prvý nákup tovaru v USA. Oprášil som svoje staré, stále funkčné konto na www.ebay.com a prvýkrát som využil služieb Shipito.cz.

Rozhodol som sa pre nákup bežeckých topánok mojej obľúbenej značky Mizuno, keďže moje nohy boli dvakrát zdiagnotiskované počas roka 2012, presne som vedel, čo chcem kúpiť (nové Mizuno Wave Inspire 8 + lacnejšie a staršie Mizuno Wave Rider 14), trúfol som si na nákup v USA.

Prvé topánky som hľadal cez www.amazon.com, ale keď prišlo k platbe, zistil som, že amazon nepodporuje virtuálne peniaze internetovej peňaženky PayPal, zvolil som teda druhú, nie horšiu možnosť a to www.ebay.com.

Najväčší problém som mal pri výbere veľkosti topánky, pretože na každej stránke, ktorú som otvoril bolo porovnanie veľkostí rozdielne a nájsť dvakrát zhodu bol celkom problém.

Riskol som to a veľkostným tabuľkám z Amazonu už nikdy viac veriť nebudem. :)

Prišli mi topánky o veľkosti US 14 = 48,5, čo je 13,5 a ja bežne nosím 11 (46) a chcel som 12 (47) a to som aj dostal, aj keď na druhýkrát, ale teraz už viem, že US 13  = 47 (12).

Ak by ste mali v pláne nákup topánok v USA, určite sa so mnou predtým poraďte.

Shipito

Za $8,5 si zaistíte vlastnú adresu v USA, odkiaľ si budete môcť ihneď preposlať balík domov, služba je určená len na jednorázové akcie, individuálne zásielky pre jeden balík s možnosťou skladovať až 90 dní.

Za $10 mesačne si vytvoríte virtuálny schránku/priestor v shipito sklade, kde si za celý predplatený čas môžete posielať balíky do skladu, spojiť balíky do jedného (konsolidovať) a odoslať vtedy, keď budete mať nakúpené všetko, čo potrebujete.

Mojou prvou chybou a prvýkrát som prerobil, keď som si pri registrácii svojho shipito účtu zvolil “individuálne zásielky” a potom neskôr som aj tak upgradoval na virtuálnu schránku.

Mohlo to byť len -$10 z môjho účtu, takto som bol hneď na začiatku v mínuse -$8,5.

Konto som si aktivoval 2.8.2012, prvý balík prišiel na sklad 9.8.2012, druhý balík prišiel 13.8.2012, upgradoval som v ten istý deň a ešte v priebehu 24-hodín som vedel, že som nakúpil topánky so zlou veľkosťou.

Využil som možnosť “zvlastni pozadavek” za $8,5 a požiadal o fotky topánok a hlavne som sa zaujímal o fotky veľkostí na štítku, na jazyku topánok.

Obidva balíky som musel vrátiť a tak som využil 14-dňovú lehotu na vrátenie balíka a vrátenie peňazí v jednom prípade a v druhom prípade som len menil veľkosť topánok a zaplatil poštovné obchodníkovi.

Prvý balík odišiel zo Shipita 16.8.2012 a druhý 20.8.2012. Prvý balík bol doručený 12.9.2012, druhý balík bol doručený 25.8.2012.

Ale neuhádnete čo sa stalo, FedEx nedoručuje balíky na PO BOX adresy a tak sa mi prvý balík 12.9.2012 vlastne len vrátil na sklad v Shipete. :)

Prvý balík opäť odosielam 13.9.2012 a definitívne bol doručený 20.9.2012 a peniaze vrátené 21.9.2012.

Za odoslanie prvého balíku som zaplatil $8,5 (shipito si účtuje za každé odoslanie balíku) + $14,44 (poštovné FedEx) = $22,94 + za ďalšie odoslanie prvého balíka som opäť zaplatil $8,5 (shipito – odoslanie) + $14,42 (poštovné FedEx) + nejaká zľava = $22,78 a tak spolu = $45,72

Za odoslanie druhého balíku som zaplatil $8,5 (shipito odoslanie) + $17,75 (poštovné FedEx) + $4 (prebalenie, balíky boli otvorené a fotené) + $34 (4 x zvlastni pozadavky) = $64,25.

A tak som sa vlastne vyše mesiaca hral a odosielal balíky v rámci USA z východného pobrežia na západné pobrežie a spať.

Prvý, už “nový” balík, pretože ten predchádzajúci som musel refundovať prišiel do Shipita 6.9.2012 a druhý balík, kde mi len vymenili veľkosť mi prišiel 7.9.2012.

Vyžiadal som si znova “zvlastni pozadavek”, ale tentoraz okrem fotiek obsahu balíkov, som si želal aj prednostné vybavenie ($8,5). Fotiek obsahu balíkov som sa síce nedočkal, ale poplatku áno, aj som to potom riešil, ale nakoniec som sa na to vykašlal a poplatok bol zarátaný, hlavná vec, že som bol expresne vybavený a ešte v ten deň boli moje balíky skonsolidované a odoslané na Slovensko.

Za odoslanie balíka na Slovensko som zaplatil $8,5 (shipito odoslanie) + $4 (prebalenie) + $17 (2 x zvlastni pozadavky) + poštovné ($72,13) + poistenie ($3,40) + nejaká nepodstatná zľava (-$0,69) = $104,34.

Balík mi bol doručený 27.9.2012. Podľa toho, čo som si vysledoval, balík už bol 12.9.2012 na Slovensku a až o týždeň na to 19.9.2012 mi prišiel doporučený dopis od colníkov so šekom na zaplatenie CLA a DPH-áčky spolu so žiadosťou o doklady o zaplatení tovaru.

Ešte v ten istý deň som poslal emailom doklady (výpis z paypalu) a ešte týždeň im trvalo, kým mi balík doručili. ;)

Za DPH a CLO som zaplatil cca 45€.

Takže koľko zbytočných peňazí som zaplatil za skúsenosť s nákupom v USA?

V prvom rade si vypočítame koľko by som zaplatil za odoslanie balíku, ak by som sa vyhol všetkým zvláštnym požiadavkám, zľavám a vynechám aj CLO a DPH.

Poštovné a poistenie – $75,53 + Prebalenie (shipito) – $4 + Odoslanie balíku (shipito) – $8,5 + Virtuálna schránka (shipito) – $10 = $98,03

Moja skúsenosť naviac – vrátenie tovaru – poštovné + prebalenie + odoslanie balíku + individuálna zásielka + zvlastni pozadavky =  $147,42

Spolu som zaplatil $114,34 + $147,42 = $261,76!

Suma $147,42 je minimálne suma hodnoty tohto článku, lebo ak by som našiel podobný článok, vôbec by som dnes nepísal článok v takej rozsiahlej forme, pretože by som ušetril čas a peniaze predtým stratené a nemal by som takú skúsenosť. ;)

O kúsok viac sa mi moje nové bežecké topánky predražili. :)

Nakoniec musím pochváliť aj shipito support, odpovede som dostával vždy do pár hodín a to som otravoval nie málo. :)

Ďakujem za pozornosť, prosím zdieľať.

pošli na vybrali.sme.sk

7 Comments

 • lucas03 hovorí:

  Mohol by si napisat clanok ako si kupit topanky na nete: ako odmerat velkosti, ako sa lisia usa/uk a podobne. Ja som par krat objednaval zo sportsdirectu typu kupil som jedny tenisky na moju noha, no velkost nesadla. Kupil som o jedno cislo mensie a rovno viac kusov, nech sam ito uz oplati.
  Este ma celkom zarazila cena postovneho, ale asi fedex je drahy. Kamarat poslal kindle (mala krabicka ale tak 300g) za 8 usd myslim z Usa na Slovensko.

 • VladoPt hovorí:

  Môj balík bol 8x ťažší, než balík Tvojho kamaráta a cestoval na Slovensko nie cez FedEx, ale cez USPS, ale to by si zistil, ak by si klikol na dátum doručenie. :)

 • JaMi hovorí:

  vlado, neodpustim si to ale problem s velkostami bol podla mna aj tvoja chyba, preco ked si si nechal 2x merat nohu si si nezapisal aku maju tie topanky velkost, ci uz US,UK alebo slovensku a nasledne nemas problem nakupovat aj cez pol sveta. Ja takto objednavam adidas tenisky ,kedze mama US15, UK14/2 a SK 50 nieco :) a za tie roky objednavam ci uz z USA alebo UK, nemecka a nikdy nebol problem s velkostou pri znackovych teniskach. Samozrejme chapem ze znacka od znacky sa lisi ale ty si si tie Mizuna skusal :)

 • VladoPt hovorí:

  Michal, písal som v článku a je to hneď na začiatku, že som chcel topánky veľkosti 47 a presne som vedel, čo idem kupovať, ale podľa amazonu a ich „size info“ je EU 47 = US 14, čo však nebola pravda a kúpil som si žiaľ prvýkrát o číslo a pol väčšie topánky.

  Fíha, ty máš 15-nástky nohy, mne sa smejú, že mám lyžiarky nohy, ty už máš potom čo? :)

 • JaMi hovorí:

  tak neviem ako Mizuna, ale Adidas ma vzdy na stitku na jazyku oznacenu velkost pre US,UK a nase slovenske a toto znacenie podla mojich skusenosti je pre cely svet rovnake.
  A az tak velku nohu nemam kedze mam aj 196 vysku a na velkost noh som si uz zvykol aj ked detske rakvicky su dost casta poznamka :D

 • VladoPt hovorí:

  Aj Mizuná majú také označenie, ale vtedy, keď som bol na diagnostikách, som ešte ani len neuvažoval o kúpe topánok v USA, to ma ani len nenapadlo pozerať na US/UK veľkosti. ;)

  Ktovie akú má veľkosť nôh Chára. :D

 • fff hovorí:

  Najlepšie je poslat si to cez kamaráta.Na FB je stranka Baby bee ktorú spravuje Monika Janco a ona je sprostredkovatelom nákupu z USA.Ja s ňou mam veľmi dobrú skúsenosť a stojí to pár eur.Niekedy si dám poslat na jej adresu balíček,niekedy ona sama nakúpi veci ktoré si želám -tak je to lacnejšie.Je spoľahlivá a rýchla.A hlavne má osbnejší prístup a podmienky,nie ak velké sprostredkovatelské spoločnosti.

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.