65. ročník Národného behu Devín – Bratislava

Posted by VladoPt on Apr 17, 2012 in Šport |

Štartovacie číslo DevínRáno

Bolo “krásne” sychravé počasie, pod mrakom, ako stvorené na beh. Áno tak bolo, keď som vstal a v nedeľu ráno o šiestej, nazrel von cez žalúzie, u kamoša v Petržalke.

Potešený počasím, i keď tak trochu som sa obával dažďa, som ešte hľadal na internete nejaké novinky/zmeny ohľadne pripravovaného behu, našťastie neboli a tak som mohol smelo vyraziť na rannú cestu podľa plánu.

Expo a cesta na Devín

Na cestu som vyrazil o siedmej. Prvýkrát som išiel sám mestskou hromadnou dopravou v hlavnom meste. Mal som to jednoduché, vystúpiť na konečnej, Šafárikove námestie. Tam kde som ja nastúpil, nastúpili aj iní bežci a ani ich nebolo ťažké rozoznať, so štartovnými číslami v rukách, takže som to “vystupovanie”, mal teoreticky poistené.

Vystupujem na Šafárikovom námestí a už tam vidím z každej strany ísť “šťastné” bežecké tváre. Všetci sme smerovali na Vajanského nábrežie, kde už bolo odstavených cca 15 autobusov mestskej hromadnej dopravy. Mojou úlohou bolo nájsť EXPO a prevziať si svoj štartovací balíček, keďže som tam ako mimobratislavský účastník.

Balíček obsahoval tričko adidas vyrobené špeciálne len pre túto príležitosť, takisto gumený náramok na ruku, štartovné číslo, zicherky a kupóny na tombolu a občerstvenie spolu s informáciami o behu.

Len čo som si prevzal balíček, na odchod už bol pripravený prvý autobus, bol už však plný a tak som počkal a hneď ako to bolo možné nastúpil do druhého, ktorý bol na rade.

Na miesto štartu sme dorazili asi pred ôsmou. Prvýkrát som videl hrad Devín v jeho plnej kráse. Škoda len, že som tam nemal foťák so sebou, veľmi  ma to mrzí, že nemám žiadne fotky zo štartu a vlastne fotiek mám len zopár.

Prvú hodinu som presedel pod širákom, druhú hodinu som sa išiel trochu poprechádzať s tým, že keď nájdem voľnú lavičku, prezlečiem sa a pripravím sa na štart.

Mirka z Ekvádora

Lavičku som našiel a v tom si aj mňa našla Mirka z Ekvádora pracujúca vo Figare, ktorá potrebovala pomôcť s umiestnením identifikačného čipu nad členok. Rád som jej s tým pomohol a po fakt veľmi dlhej dobe pokecal s niekym v angličtine. S čipom som jej pomohol, rozlúčili sme sa, ale vedel som, že okrem toho potrebovala vedieť, kde si môže odložiť vak a z ktorého sektora bude štartovať.

Mali sme spoločnú cestu, tak som sa chytro prezliekol a dobehol som ju, znovu sme sa pozdravili a išli sme tam, kde vtedy väčšina, odložiť batohy do autobusov, ktoré sa potom odviezli do cieľa.

Pri autobusoch sme sa rozdelili, ona mala svoj autobus na začiatku a ja na úplnom konci, potom sme sa už nevideli a škoda, že som si nepýtal kontakt a nezapamätal jej štartovné číslo.

Cestou na štart som videl aj Mikiho Dzurindu, ktorý kráčal na štart, tak sám a opustený. :)

Štart a beh

Na štart a do zóny 3, kde som bol zaradený, som prišiel desať minút pred štartom. K zónam asi toľko, že vôbec neboli kontrolované a nikto nedohliadal na to, aby bol každý zo zóny, v zóne do ktorej bol zaradený. Ak by som prešiel do zóny 2, určite by si to nikto nevšimol, samozrejme do nultej by som sa len ťažko dostal.

A bol tu štart a prvý kilometer a môj najpomalejší čas 06,27s. Hneď na prvej otočke povzbudzovanie a tlieskanie pána. „Len bežte banda tupých oviec cez tie kríky a všetky ich polámte.“ Bola to zákruta na úzkej ceste a niektorí bežci nebrali ohľad a dobre, že nebežali po zaparkovaných autách.

Druhý kilometer som zabehol v najrýchlejšom čase a to za 04:51s a až do konca sa mi bežalo v pohode, bez žiadnej krízy a ak by sa bežalo poobede, možno by som mal aj lepší čas, vlastne som bežal v rovnakom tempe, ako na JANA Desiatke.

Posledné kilometre som sa snažil viac priblížiť k piatim minútam a snažil som sa aj o šprint, na konci som možno predbehol 20-30ľudí, ale bolo to husté, veď 5 ľudí malo rovnaký čas, ako ja.

Moje časy

Môj oficiálny čas je 01:01:54. Skončil som 2202 z 4886 bežcov a bežkýň v absolútnom poradí, v kategórii mužov 1981 z 3693 bežcov.

Tentoraz sa meral aj čistý čas (11km) a ten som mal 00:57:10.

Môj čas podľa endomondo, ktorý som si meral, ako som prešiel štartom je 01:01:14. Desiatku som zabehol za 00:53:34, čo je o 9 sekúnd horšie, ako moje PB na 10KM.

Finančná stránka

Ubytovanie + strava =15,99€ + 0,99€ (za ubytovanie kamošovi – vodka Finlandia 0,7l + strava a  niečo na pitie=mattoni a rožky)

Cesta Poltár – Lučenec a naspäť = 0€ ( cestoval som so známymi)

Lučenec – Bratislava = 11,19€ (vlak)

Bratislava – Lučenec = 11,80€ (miestenka autobus)

Mestská hromadná doprava v BA = 1,80€ (3 lístky)

Registrácia na beh = 10€

Spolu = 51,77€

Poďakovanie

Ďakujem za nocľah Tomimu, poltárčanovi žijúcemu a pracujúcemu v BA.

Ďakujem aj organizátorom a ľudom, ktorí sa akokoľvek podieľali na najstaršej bežeckej akcii na Slovensku a už teraz sa teším na ďalší ročník behu Devín – Bratislava.