Pravidelné behanie

Posted by VladoPt on Nov 9, 2010 in Šport |

beh Na obrázku je časť atletickej dráhy, druhé poschodie mojej základnej školy, ktorú som kedysi navštevoval a v pozadí trčia tri paneláky. Nadpis a obrázok už z časti prezrádzajú o čom asi bude dnešný článok.

Je o behu. Nie po úradoch a doktoroch a podobne. Je to o mojom pravidelnom behaní.

Presne dnes je to už rok, čo som s tým začal v areály mojej základnej školy. Inšpirovali ma kamaráti. Vtedy bolo v móde v našom meste zamestnať sa ako policajt alebo hasič. Predtým však museli absolvovať fyzické testy a školská atletická dráha im padla vhod. Po úspešnom zvládnutí testov a získaní novej práce, už ani jeden z nich túto dráhu nenavštívil. Ja som však pokračoval v pravidelnom navštevovaní dráhy ďalej…

Prvý deň si pamätám akoby to bolo dnes. Začínal som s kamarátom, ktorý dnes už robí vládne audity v Bratislave. On bol výnimka a dotiahol to ďalej ako niektorí iní. Odbehli sme si desať kôl a išli domov. Čas nebol bohvieaký, ale ten pocit stál za to.

Jedno kolo atletickej dráhy základnej školy je 250metrov. Čiže 2,5km sme si poctivo odbehli. Desať kôl bez prestávky a bez žiadneho oddychu a chôdze.

Tak ako som začal, tak v tom pokračujem dodnes. Odbehnem si desať kôl, potom si dám dva kolá chôdze a na tretie kolo idem domov. Vždy som si odbehol tých desať kôl. Nikdy som nezastal v priebehu behania. Vlastne klamem. Raz som zastal, lebo sa mi rozviazala šnúrka na teniskách :-) .

Zároveň s behaním som pred rokom začal aj s ľahším cvičením. T.j. niekoľko sérii klikov a brušákov. Tiež ma to drží dodnes. Keď nemôžem ísť behať, dvakrát do dňa si zacvičím. Samozrejme všetko som si zapisoval do mesačných súhrnných tabuliek.

Ako vyzerajú moje štatistiky behu?

Po roku (spolu 366dní) behania som bol behať 112-krát. Dvakrát za deň som nechodil behávať. Čo znamená, že som odbehol 112dní. Škoda, chýbalo mi len desať dní, aby to bola jedna tretina roka.

Minulý rok som skončil s behaním 11. decembra. Skončil som tak, že nasledujúci deň som stratil úplne hlas na tri dni. Ktovie prečo, že by už vtedy prišla zima? V novom roku som to bol prvýkrát skúsiť 15. januára. Ešte to nebolo na pravidelné behanie. Február je jediný mesiac v ktorom som neodbehol ani jeden deň, kvôli zime. Od marca som už znova začal pravidelne navštevovať moju dráhu.

Najviac dní som odbehol v auguste(16), októbri(14) a v novembri(14) minulého roka. Najmenej vo februári(0), januári(1) a v máji(2). Máj bol poznačený povodňami a neustálym dažďom, len kvôli tomu som bol na trati dva razy.

Čas behu

Normu som si stanovil na 12:30min., keď som sa do normy zmestil, tak som bol naozaj spokojný. Čas si stopujem pomocou stopiek v mobile. Začal som si ho zapisovať až od marca. Môj najlepší čas je 11:43min. a naopak najhorší 13:57min.

Mohol som mať aj viac časovo lepších dní. Len už by tam bolo väčšie riziko zranenia. Ja behám stále, keď mi to počasie dovolí a keď je trať spôsobilá na beh. Čo vlastné znamená to, že musím svoje telo a hlavne nohy pripraviť nato, aby som odbehol čo najviac dní. Najviac som odbehol šesť dní za sebou. Viac by som nezvládol.

V apríli som odbehol napríklad osem z deviatich dní, v júli zas desať dní z jedenástich. V každom mesiaci sa vždy snažím odbehnúť čo najviac dní a plniť si normu. Nebudem riskovať zranenie pre lepší čas. Nechodím predsa na bežecké súťaže.

Záverečné konštatovanie, výsledky a cieľ

Môj cieľ na ďalší rok je jasný. Chcem odbehnúť viac ako jednu tretinu roka. Dúfam sa mi to podarí.

Výsledok behania a cvičenia? Keď som začal behať mal som o 15kg viac, ale neskôr som si nasadil aj diétu o ktorej napíšem inokedy…

Vlastne, keď sa nad tým tak zamyslím, tak čas ktorý som trávil s kamarátmi po “krčmách” som vymenil za behanie. Prišiel som síce o veľa “akcií”, ale podporiť svoje zdravie mi prišlo vhodnejšie. Neľutujem to.

Každopádne teraz už presedím veľa hodín za počítačom a pravidelným behaním a cvičením si ten čas kompenzujem.

Kompenzujete si aj Vy sedenie za počítačom a online podnikanie na internete nejakým športom?

pošli na vybrali.sme.sk

3 Comments

 • Turek hovorí:

  Běháni je super záležitost na pročistění hlavy, já vždy při něm uvažuji nad problémy a často mě napadají zajímavé myšlenky. Co si ale nedokáži představit je běžet 10 koleček a pamatovat si kolikáté běžím. S tím bych měl problém, místo čisté hlavy bych se trápil tímhle. Ale zase má to výhodu můžeš měřit jasnou vzdálenost.

 • Marks hovorí:

  Pekný článok, taktiež si rád chodím zabehať, jednak je to vhodné na odreagovanie a hlavne prospieva to telu, pri behu ma niekedy “osvieti” a napadne ma dobrý tip na doménu/web.

 • Langi hovorí:

  Pekný článok a správne postoje
  Ja chodím behávať pravidelne/nepravidelne 4 roky, momentálne 3 den posebe a je to fajn pocit, len by som mal taku otázku. Kde si zistoval dĺžku dráhy ?? podľa mojich informácii je to nejakých 330m jedno kolo. Aspoň na mojej základnej škole to bolo.
  Pamätám si to podla 1000m čo sme na škole behávali 3,1 kola

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.