Geo príležitosť

Posted by VladoPt on Mar 23, 2011 in Podnikanie |

geo strom Iste ste už niekto z Vás zachytili informáciu o povinnosti miest a obcí zverejňovať zmluvy, objednávky a faktúry na svojom webe. Platnosť nadobudnú až nasledujúci deň po ich zverejnení na internete.

Faktúry a objednávky musia byť zverejnené na internete do desiatich pracovných dní odo dňa doručenia. Jednoducho povedané, my občania by sme mali mať úplný prehľad toho, ako s našimi peniazmi na mestskom úrade hospodária.

Obce a mestá musia tieto informácie zverejňovať na svojom webovom sídle alebo v obchodnom vestníku ministerstva spravodlivosti. Veľký problém s tým však majú obce len s niekoľkými stovkami obyvateľov, ktoré majú ledva na zaplatenie odvozu smetí a nie to ešte mať na internete svoju oficiálnu webovú stránku a starať sa o zverejňovanie faktúr. Nová vláda (ne)potešila mestá a obce a je to pre nich len ďalšia záťaž a zbytočná byrokracia.

Najviac sa na to sťažujú starostovia z chudobných regiónov, ako je aj ten môj v ktorom žijem. Každý týždeň si kupujem regionálne noviny a už som v nich veľa krát čítal sťažnosti starostov na novelu 546/2010 zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám platnú od 1.1.2011.

Možno je to príležitosť a myslím si, že by to nebolo ani nákladné vytvoriť obciam fakt jednoduchú minisite s počtom podstránok maximálne do desať. Niečo ako Poltár. K tomu vytvoriť vlastný jednoduchý systém na faktúry, objednávky a zmluvy a ponúknuť im spoluprácu. Poriadne to premyslieť. A ak nebude záujem o spoluprácu, tak minisite môže na seba zarobiť aj inak. Ja by som mal napríklad z toho aj dobrý pocit na duši, že podporujem turistický ruch v okolí, taký ten patriotizmus, ktorý sa v dnešnej dobe nejak moc nenosí.

Konkurencia? Najrozšírenejšia firma, ktorá má v správe najviac webových stránok obcí a miest v našom kraji je WEBY GROUP s.r.o.(ďalej WEBY), pod ich správu patrí aj naše mesto. Naše mesto tento rok zaplatilo tejto spoločnosti iba za webhosting na ďalší rok takmer 700€. Dosť prehnaná suma, nemyslíte? Naša oficiálna mestská webstránka funguje už niekoľko rokov. WEBY si účtujú napríklad za slovenskú doménu 22,5€ s DPH. No čo dodať. Nechcem ani vedieť aká bola suma na faktúre za vytvorenie nášho mestského portálu.

Zabudol som ešte na “nástroj na zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr” ktorý WEBY ponúka na vyskúšanie na 30 dní zadarmo. Potom po vyskúšaní ak ste obec do 2000 obyvateľov tak zaplatíte jednorázovo za nástroj 250€ bez DPH a ak ste obec nad 2001 obyvateľov, tak to bude za 350€ bez DPH. Po vyskúšaní samozrejme nemáte inú možnosť než kúpiť nástroj, lebo zákon je zákon a ten nehodno obchádzať.

Mám chuť pustiť sa do práce a spraviť obciam lepšiu ponuku, ako WEBY, ale čo nemám je čas, ale…

 

 

pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.