Expirované sk domény

Posted by VladoPt on Apr 8, 2011 in Domény |

SK NIC stavyNielen ľudia majú v dnešnej uponáhľanej dobe stavy. Každý máme občas nejaký ten stav. Ja mám občas tiež stavy, ale dnešný článok nebude o mojich stavoch. Svoje stavy má aj správca slovenskej domény najvyššej úrovne SK-NIC a dnes budem písať o jeho stavoch a niečo málo o slovenských expirovaných doménach.

Celý zoznam s popisom stavov domén nájdete v nasledujúcom linku. Keď som zoznam s popisom stavov domén prvýkrát videl nevedel som, ktorá bije. Musel som sa do toho jednoducho dostať a mať s tým aj nejaké praktické skúsenosti alebo naštudovať si niečo o tom z iných zdrojov.

Prejdime, ale rovno k stavom. Myslím si, že najpríjemnejší stav pre domainera je “Doména je voľná”. Tento stav nenájdete vo vyššie uvedenom zozname. Ďalší dôležitý stav, ktorý trvá len jeden deň je “Deleted” čiže Dom_DEL teda doménový záznam je zrušený.

Uvediem príklad. Chcete kúpiť expirujúcu doménu. V zozname exspirujúcich domén ste si našli tú svoju. Je však v stave “HELD” čiže DOM_HELD, ktorý bude možno trvať až 28 dní, pokiaľ ju pôvodný majiteľ nechá expirovať. Ak by sa však pôvodný majiteľ rozhodol, že si doménu nechá, nasleduje stav “TA” a hneď po uhradení ročného poplatku registrátorom zmení doména svoj stav na “OK”. O rok pôvodný majiteľ neprejavil záujem predĺžiť doménu a tak doména zmenila svoj stav na jeden deň na “Deleted” a Vy si doménu (ne)pokojne môžete registrovať. Nebude to možno však také ľahké.

Exspirujúce domény sa odchytávajú. Môžete si vybrať hneď niekoľko v tomto úspešných registrátorov slovenských domén. Cena takejto registrácie/odchytu/predregistrácie je však oproti tej klasickej cene o niečo vyššia. Svojou úspešnosťou odchytu sa registrátori zvyknú chváliť na svojich webových stránkach. Je to jeden najdôležitejších faktorov pri výbere správneho registrátora pre odchyt domén. To však nemusí zaručiť Váš úspech. O doménu môže prejaviť záujem viacero subjektov a tým aj registrátorov, potom Vám už len ostáva dúfať a veriť v schopnosti Vami vybraného registrátora slovenských domén.

Predtým, ako sa dostane doména do stavu “HELD” absolvuje niekoľko ďalších stavov. Prvý stav je “WARNED”, ktorý sa po štrnástich dňoch zmení na stav “LAST NOTIFIED”, ktorý tiež trvá štrnásť dní, ak doménu nepredĺžite o ďalší rok. Posledný stav pred stavom “HELD” je stav “EXPIRED”. Pri stave “EXPIRED” Vám SK-NIC oznámi, že doména bola deaktivovaná a že pri najbližšom restarte DNS nebude vygenerovaná do zóny .sk, pokiaľ neuhradíte poplatok za ďalšie obdobie. Na druhý deň(po roku platnosti domény) po restarte DNS nebude k dispozícii návštevníkom domény obsah, ktorý tam prevádzkujete. Máte však 42 dní na to, aby ste ročný poplatok uhradili a vyhli sa stavu “DELETED”, ktorý pre Vás môže znamenať stratu domény.

Päť stavov za 71 dní, 28 dní pred skončením ročnej platnosti domény a 43 dní po platnosti. Pozor, aby ste aj Vy z toho nedostali nejaký ten stav.

Ďakujem Elbii za dovysvetlenie stavov a za odchyt domén.

PS: Spisovne je to správne exspirované, prečo všetci používajú expirované? :-)

 

pošli na vybrali.sme.sk

1 Comment

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.