Budem kupovať foťák

Posted by VladoPt on Apr 22, 2011 in Hardware |

foťákUž nejaký ten čas rozmýšľam o kúpe nového foťáku. Svoj prvý digitálny foťák som si kúpil pred štyrmi rokmi. Klasický kompakt, snáď pre všetky generácie. Keď som bol mladší ocenil som hlavne zaujímavý dizajn a technickú vybavenosť.

Nechcel som foťák na tuškové baterky. Určitú úlohu pri mojom rozhodovaní  a výbere foťaku zohrával aj dátum jeho zverejnenia/výroby. Technika v tomto smere rýchlo napreduje, foťák musel byť nový.

Rozhodol som sa, že si kúpim na začiatok foťák od SONY s označením DSC-W55. Na trh sa dostal tesne pred vianocami v roku 2006. Mne sa do rúk dostal 22.03.2007 o 16:35 po zaplatení 6999 slovenských korún v TPD. Bloček, krabica, príslušenstvo, dokumentácia je všetko doteraz ako nové.

To sa však nedá povedať o foťáku. Prežil si svoje. Množstvo akcií a pádov. Stále však funguje a fotí. S fotkami môjho foťáku sa môžete stretnúť tu na blogu, tiež v tomto článku, ale aj na iných webových stránkach.

Foťák síce stále fotí, ale nie tak, ako by som chcel a potreboval, niečo tomu už chýba. Mal som niekoľko možností fotiť s foťákmi, ktoré boli dva až štyrikrát drahšie, ako ten môj. Fotky boli neporovnateľne lepšej kvality a bolo s nimi menej roboty.

Teraz už nechcem kompakt, môj nový foťák bude jednoznačne zrkadlovka. Pri výbere zrkadlovky sa budem rozhodovať medzi značkami NIKON a CANON. Zatiaľ ma najviac zaujali modely od nikon a to D7000 a novinka D5100, ktorá sa začala predávať na Slovensku iba od dnešného dňa. Patria do kategórie tých pokročilých amatérskych zrkadloviek.

Pre nikon som zatiaľ rozhodnutý pre jeho telo a ergonómiu a kvalitu spracovania. Môj foťák sa veľa nabehá. Canon by som si  zas vybral pre jeho optiku, ktorá je o niečo lepšia, ako optika značky nikon.

Investícia do foťáku bude od 600€ do tých 1300€, záleží od nečakaných okolností, ktoré sa môžu vyskytnúť. Rozhodovať sa budem niekoľko mesiacov alebo možno aj len týždňov. Ťažko povedať, čo príde a bude, ale nový foťák určite potrebujem.

Čo by ste my odporučili Vy? Aké máte skúsenosti s foťákmi? Kde by ste mi odporučili kúpiť foťák? Eshop alebo znova osobne v obchode?

Aktualizované:

4.6.2011 – Rozpočet – 800€.

15.6.2011 – Rozhodol som sa pre – Nikon D5100, recenzia tu

pošli na vybrali.sme.sk

6 Comments

 • Turek hovorí:

  Ahoj, jde vidět, jak na SK/CZ trhu mají Nikon a Canon dominantní postavení. Já jsem loni pořídil v Čechách méně známou značku Pentax, tedy v minulosti dělali skvělé foťáky, ale digitalní dobu celkem zaspali, tedy jejich nástup. Teď se to snaží dohnat a jejich low modely, nejsou zase tak úplně low oproti jiným z toho segmentu. Já mám Pentax K-X fotí takhle http://www.flickr.com/photos/kamilstas/ sem tam je tam fotka z kompaktu. Nebo třeba takhle když si pořídiš i jiné objektivy http://foto.sluj.cz/list.php?exhibition=91&ee_lang=eng Dnes už má Pentax ještě další levnější model a to Pentax K-r, který je za rozumný peníz i s dvěma objektivy, což je taky dobré pro začátek.

 • Tibi hovorí:

  A nepozeral si aj prechody medzi kompaktmi a zrkadlovkami? Ja som si pred nedávnom kúpil sony nex-3 a celkom som spokojný. Má kvality zrkadlovky a môžem ho nosiť so sebou bez toho aby som vypadal ako ázijský turista :) Nehovoriac o kvalitnom videu, ktorý s lacnými zrkadlovkami určite nenatočíš.

 • žaky hovorí:

  Zvol Canon. za ty peníze co do toho chceš dát koupíš už kvalitní přístroj.

 • Lukas hovorí:

  Pokud chceš foťák na pobíhání po akcích a focení všeho, co jsi fotil kompaktem, tak Ti zrcadlovka dřív nebo později přestane vyhovovat. Už kvůli hmotnosti a velikosti.

  Jinak samotný foťák fotky nedělá…jsou takoví, kteří vyfotí lepší fotky kompaktem za 2k než většina lidí, co si koupí zrcadlovku a myslí si, že najednou budou mít lepší fotky (což je samozřejmě naopak). Už jenom proto, že ze zrcadla Ti nevylezou takové “líbivé” fotky s přepáleným kontrastem a barvama, jak je teď v módě.

  PS: nedá mi to nerýpnout si :-) …kde jsi přišel na to, že Canon má opticky lepší objektivy než Nikon?
  Určitě má širší nabídku profi objektivů, ale to je tak všechno.
  Nepředpokládám, že chceš kupovat objektiv za 50k a výše.

 • Andy Synák hovorí:

  Poviem ti, že D7000 je rozdiel oproti D5100 :) Ja som rozmýľal nad zrkadlovkou tiež. Canon vs. Nikon a rozhodol som sa práve pre Nikon D90. Zatiaľ moju voľbu neľutujem, pri kúpe externého blesku a nového objektívu som mohol využiť funkcie, ktoré by mi 5100 neposkytla. Napríklad kúpa lacnejšieho objektívu, ktorý nemá zabudovaný motorček. Kupoval som to vo fotolabe v deň akcie Nikon (dostal som 10% zľavu) a požiadal som o klubovú kartičku a všetky fototechnické veci mám teraz so 4% zľavou a fotografie a fotoknihy s 10% :) ) Veľa šťastia pri výbere toho správneho foťáku :)

 • VladoPt hovorí:

  Konečne som si našiel chvíľu na Vaše vyčerpávajúce komentáre, tak pome na to pekne za radom :-)
  @Turek Ja by som si tak neznámu značku nekupoval. Nikon a Canon sú dominantné a k ich komponentom je aj lepší prístup, ako k nejakej neznámej značke. Pentax určite nebudem kupovať, už som sa rozhodol pre značku Nikon, len ešte váham nad modelom.
  @Tibi Prechody som nepozeral. Sony už mám jedno doma :-) a o video mi ani tak nejde, v tomto smere nie som na stroj náročný.
  @žaky Zvolil som Nikon, lebo si myslím, že má kvalitnejšie telo.
  @Lukas Zrkadlovka už nebude slúžiť na “akcie” toho typu “neviem kde mám hlavu”, už to bude skôr pracovný foťák a kompakt ostane na “zábavu”. A PS: Študoval som magazíny a názory múdrych ľudí a ľudí čo s tým denne pracujú.
  @Andy Synák No mne sa najviac páčila D5100, čo som čítal tak D7000 a D90 by užívatelia najradšej vymenili za D5100, neviem prečo, možno sa im rovnako veľmi zapáčila, ako mne a to D7000 je nástupca D90 :-)
  @ALL Rozpočet je už pevne daný a rozhodol som sa obetovať 800€!

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.