Born To Run – Stvorení pre beh od Christophera McDougalla

Posted by VladoPt on Máj 31, 2012 in Knihy |

Behám už pravidelne dva a pol roka, píšem dva roky a rovnako ako autor knižky Born To Run, stvorení pre beh mám občas zranenia. Sám teraz vysedávam doma, lebo mám zatiaľ bližšie nešpecifikované zranenie kolena a ako naschvál, zranil som sa, po prečítaní knihy, keď som uvažoval o kúpe nových bežeckých topánok. Každý deň tŕpnem, aký bude môj ďalší bežecký život a stále uvažujem aj nad tým, čo to spôsobilo…

Chcel mi tým osud niečo naznačiť? Nekupuj drahú bežeckú obuv, aj tak Ti je na nič a tvoje telo vedome klameš a beháš neprirodzene.

Indiáni z mexického kmeňa Tarahumara (v preklade bežci) nepotrebujú žiadnu špeciálnu bežeckú obuv proti pronácii, supinácii alebo pre bežcov s vyššou hmotnosťou, vystačia si so sandálmi vlastnej výroby v ktorej dokážu “LEN TAK” zabehnúť desiatky kilometrov každý deň a nepotrebujú na to trénovať, ako profesionálny maratónci. Je to pre nich prirodzené, už od narodenia.

Dokázali napríklad poraziť najlepších svetových diaľkových bežcov a zvíťazili v najťažšom ultramaratóne Leadville Trial 100 Mile Run. Tarahumarovia sú rodený bežci, najšťastnejší ľudia na svete, odrezaný od nášho sveta a ich domovom je nedostupný Medený kaňon v Mexiku.

Leadville by mal tento rok absolvovať aj český ultramaratonec Miloš Škorpil.

Kniha nie je len o Tarahumaroch a ich skromnom spôsobe života, ale aj Caballovi Blancovi (Micah True), bielom koňovi, čudákovi ktorého stačilo nakŕmiť fazuľami a tortillami za pár centavos a mohol behať celé hodiny.

Bol to človek, ktorý dokázal spoločne s autorom knižky zorganizovať pretek najlepších ultramatoncov, ktorý súperili s obyčajnými indiánmi z kmeňa Tarahumara.

Caballo bol ako jeden z nich, tarahumara, aj keď stále pre nich gringo. Žil ako Tarahumara, behal ako Tarahumara a žiaľ aj zomrel ako bežec, iba nedávno 27. marca 2012, keď si ako každé iné ráno išiel zabehať, ale tentokrát sa už nikdy nevrátil. Z výsledkov pitvy sa zistilo, že išlo o zástavu srdca.

Knižka Born To Run je prvá knižka o behaní v mojej poličke. Príbeh autora knižky o ceste za Caballom Blancom a Tarahumarmi, o najnáročnejších a najdlhších pretekoch v behu, ale aj o iných výnimočných bežcoch, medzi ktorých rozhodne patrí aj Emil Zátopek.

Knižku si už môžete kúpiť aj v online kníhkupectve s motivačnou literátúrou UPbook.sk a nemusíte ostať len pri jednej knihe o behaní, kúpte hneď dve, to najlepšie o behaní od zahraničných autorov posledných rokov je tam, v ponuke.

Ak by ste chceli knižky zadarmo, napíšte, online kníhkupectvo momentálne hľadá človeka na videorecenzie.

A či som bol stvorený pre beh? Bol, ako každý iní z Vás.

Knižku som čítal od 2. apríla 2012 do 14.apríla 2012., má 276 strán a knihu som kupoval v českom preklade, ešte keď nebol na svete slovenský preklad.

pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.