Ako som začal eshopovať – výber domény

Posted by VladoPt on Jún 10, 2012 in Moje projekty |

Prológ

Ja ako eshoper alebo zrozumiteľne, ja ako prevádzkovateľ internetového obchodu. Eshop je pre mňa niečo nové, čo už som chcel skúsiť, ako som začal s kariériou živnostníka. Vždy bol môj sen predávať pc komponenty a počítačové zostavy, ale k tomu mám ďaleko a postupne o to strácam záujem.

Počítače sú oblasť do ktorej musí človek investovať viac peňazí, viac času, ak sa chce presadiť, ale ja na to peniaze nemám a ani čas, nechcem sa venovať len jednej veci celé dni. Vedel by som byť lacnejší, ako väčšina eshopov, ale vytvoriť niečo tak veľké a robiť okolo toho marketing, budovať značku, tak na to by som potreboval tým ľudí a kanceláriu, aby som to navrhol tak, že by som začal postupne odkrajovať z obratu zavedených pc eshopov a mal nejaký ten zisk. Som presvedčený, že viem, ako na to, ale…

Skúsim na začiatok niečo malé a súčasne si môžem robiť aj to “svoje” (cvičiť, behať, čítať knihy, zdravo spať, predávať odkazy, robiť minisites a projektovať projekt no.1) a tak od dnes začínam písať svoj vlastný scenár pre seriál o mojom eshopovaní.

Vyberám doménu

Začínam s výberom domény a to bolo zatiaľ to najjednoduchšie, aspoň v mojom prípade. Korzety.sk je do očí bijúca jednoslovná doména, ktorú som “len tak” nechal parkovať a dva roky tvrdnúť bez využitia v mojom portfóliu nevydevelopovaných domén. Doménu si veľmi cením, nepredal by som pod 1000€.

Doménu by som mal, základnú podmienku splnila “na začiatok niečo malé”. Rozhodol som tým, že budem predávať korzety (možno neskôr spodné prádlo, podprsenky) a mal som to šťastie, že som mal hneď dodávateľa(inzerenta), ktorý u mňa kupoval odkazy a nemal problém spoluprácu rozšíriť aj eshopárskym smerom.

Ako vybrať vhodnú doménu pre eshop?

Ja som mal šťastie, doménu som mal tú najvhodnejšie možnú, ale napíšem aj to, ako by som vybral doménu, aj keď by som nemal super doménu v portfóliu a musel by som niečo nové registrovať.

 • vybral by som jednoslovnú doménu, len v krajnom prípade dvojslovnú a samozrejme bez pomlčky
 • ľahko zapamätateľnú doménu (príklad heureka, hp)
 • najlepšie, ako v mojom prípade, kľúčové slovo v doméne (veľmi SEO priateľské)
 • doménu by som nekúpil od domainera, pokiaľ chcem zaplatiť, čo najmenej
 • použil by som Google AdWords: nástroj pre kľúčové slová a dal vyhľadať to, čo budem predávať
 • vymyslel by som úplnú hovadinu maximálne o piatich písmenách a budoval brand (príklad alza, apple)

Tak čo? Ako by ste postupovali Vy?

pošli na vybrali.sme.sk

3 Comments

 • Turek hovorí:

  Vidím že ses vrhl na něco jiného než počítače, gratuluji, protože do počítačů dělá každý geek. Do jiných oborů to už dle mého více dělají lidé kteří něco prožili a tím pádem zase nemusejí tak dobře znát svět internetu, optimalizace, což bude určitě výhoda. Držím palce ať se daří a těším se na další díl seriálu.

 • VladoPt hovorí:

  Ďakujem a díky a za komentár, budem sa snažiť písať eshop seriál každú nedeľu, námetov na články mám plnú hlavu a to som “kvázi” spustil eshop iba nedávno, som proste nováčik a chyby čo som spravil ja a budem o nich písať, iní spraviť nemusia, ak to budú čítať. :)

 • Peter hovorí:

  Obdivujem ludí ktorý si najdu čas ešte na písanie vlastných blogov. ale tento seriel budem sledovať kedže planujem sa aj ja pustiť do eshopu .Teraz si ešte len pripravujem “pôdu”

Pridaj komentár

XHTML: You can use these tags:' <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Copyright © 2010-2018 VladoPt Blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.6 theme from BuyNowShop.com.

Žijem v meste Poltár a takmer štyri roky som robil pre sklárne.